Oddziaływanie elektrowni wiatrowych na życie ludzi oraz zwierząt

Z czynników mogących wpływać na zdrowie ludzkie najczęściej wymieniane są efekty akustyczne i optyczne, generowane przez obracające się turbiny. Słyszalny hałas turbin dodatkowo wytwarza infradźwięki, które mają maksymalnie 500Hz, ale są bardzo długie i przenikają na kilka kilometrów przez betonowe ściany. Wskutek rezonansu oraz małej skuteczności ich monitorowania owe efekty stają się uciążliwe w domach położonych w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych. Dodatkowo wiatraki wywołują efekt stroboskopowy, który oddziałuję na ludzi w negatywny sposób.

Na dzień dzisiejszy nie ma jasnych i ostatecznych wyników badań wpływu dźwięków o niskiej częstotliwości oraz efektów wizualnych wpływających na zdrowie człowieka, ponieważ wszystkie wyniki można zakwestionować. Wciąż jednak obserwuje się w wielu krajach wpływ na zdrowie ludzi zamieszkujących tereny przy elektrowniach.

Oddziaływanie na świat zwierząt

Z czynników mogących wpływać na zdrowie ludzkie najczęściej wymieniane są efekty akustyczne i optyczne, generowane przez obracające się turbinyFarmy wiatrowe najbardziej zagrażają ptakom i nietoperzom, gdyż te zwierzęta często wpadają w łopaty wirników wiatraków, które pracują z prędkością 150 km/m. Dlatego też farmy nie powinny być zlokalizowane na szlakach wędrówek ptaków. Za takie obszary uważa się wybrzeże Bałtyku, tereny nadwiślańskie, okolice Odry oraz Noteci. Ekolodzy z całego świata alarmują, że elektrownie wiatrowe przyczyniają się do ginięcia zagrożonych gatunków ptaków. Zauważono, że już tylko jedna turbina może zabić do 1,3 tysięcy ptaków drapieżnych. Z kolei niemieccy i duńscy badacze dowodzą, że niektóre gatunki ptaków potrafią zmodyfikować swoje trasy przelotów, co do pojedynczych elektrowni, jak również ogromnych farm. Ptaki jak np. gęsi są w stanie ominąć potencjalne nowe zagrożenie pojawiające na trasie ich przelotu. Minusem takiego działania jest wydłużenie trasy migracyjnej ptaków, ponieważ muszą one zużyć więcej zapasów tłuszczu. Innym zagrożeniem dla ptaków jest nieświadome zakładanie gniazd w gondolach wiatraków, co może przyczynić się utraty potomstwa podczas pracy wiatraków. Innym zwierzętami, na które ogromnie wpływają elektrownie wiatrowe, są nietoperze. Nietoperz w starciu z łopatą wirnikową ma zerowe szanse na przetrwanie. Dodatkowo szybko poruszające się turbiny tworzą tak zwaną „barotraume”, inaczej mówiąc, uraz ciśnieniowy, co doprowadza do śmiertelnego naruszenia układu oddechowego nietoperzy. W związku z tym proponuje się stosowanie środków ograniczających zabijanie tych zwierząt poprzez wyłączanie wirników wieczorami, przy prędkości mniejszej niż 5 m/s. Zatem jeśli inwestorzy starający się o dotacje na elektrownie wiatrowe uwzględnią wszystkie te czynniki podczas tworzenia projektu (o czym więcej pod tym linkiem), mają oni szanse na odniesienie spektakularnego sukcesu.

Comments are closed.